Ayakkabı İşine Nasıl Başlanır?


Perakende satış işine girmeyi planlıyorsanız ayakkabı mağazası açmak yapılabilecek ideal bir girişimdir. Ayakkabı satışı yapmak çok yönlüdür. Bunu fiziksel olarak ya da internet üzerinden satış yaparak gerçekleştirebilirsiniz.
 
 
Modaya ilgiliyseniz ve mağaza açmak istiyorsanız bir ayakkabı mağazası açmak sizin için en ideal iş olabilir. Ayakkabı mağazası açmak iyi bir planlama ve hazırlık gerektirmesinin yanında yanında para kazanmanın da iyi bir yoludur. Aşağıda ayakkabı işine girmenizi kolaylaştıracak bir kaç adım anlatılmıştır.
 
 
Pazarlama, rakip ayakkabı mağazaların analizi, üç yıllık süre zarfında kâr ve zararınızı öngören bir hesaplama ve hedef pazarınız hakkında detaylardan oluşan bir iş planı oluşturun. 
Toptan ayakkabı dağıtımcılarında bir hesap açın. İnternet üzerinden online toptan ayakkabı alışveriş sitelerini bulabilirsiniz. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız yerel toptan ayakkabı satıcılarını bölgenizde bulabilirsiniz. Aldığınız ayakkabıların, perakende fiyatından yüzde 40 ile yüzde 60 oranında daha düşük fiyata aldığınıza emin olun ki kâr edebilesiniz.
 
 
Mağazanız için iyi bir vitrin oluşturun. Satış yapacağınız yeri seçerken doğru hamle yapmalısınız. Örnek olarak, bir bit pazarında tasarımcıların ürettiği ayakkabıları satmaya kalkarsanız başarısız olmanız kaçınılmazdır. Bunun yerine indirimli ve sezonu geçmiş ürünleri satarsanız doğru bir harekette bulunmuş olursunuz.
 
Ayakkabı mağaza işinizi geliştirmelisiniz. Sosyal medyayı kullanmak potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Bir web site açın veya n11 tarzı sitelerde ürünlerinizi sergileyerek daha fazla müşteriye etkileşime geçebilirsiniz. Ya da instagram hesabı açarak sattığınız ayakkabıların fotoğraflarını orada paylaşabilirsiniz.