Toptan Ayakkabı


AYAKKABI NEDİR?

Ayakkabı nedir? Çorap dışında kalan ayağa giyilen her türlü giysi anlamına gelmektedir. Bu bağlamda ayakkabı kelimesi, terlik, sandalet, bot ve çizmeleri de kapsamaktadır. Ayakkabı, insanların ayaklarını yazın sıcaktan kışın soğuktan, yağmurdan ve çamurdan koruyan, kişinin tarzını yansıtan, farklı ortam ve koşullarda kullanılan bir giyim eşyası olup yüz ve tabanları çeşitli malzemelerden yapılmış ayak giysisidir. Ayakkabıları birkaç yöntemle  vardır farklı sınıflara ayırabilriz: Ayakkabılar, kullananların cinsiyet ve yaşları yönünden kadın(zenne), erkek(merdane), genç kız ve genç erkek(garson), çocuk(filet-patik) ve bebek(bebe) ayakkabıları olmak üzere beş sınıfa ayrılırken, ayakkabıların kullanıldıkları yerlere göre; kapalı alanlar, çalışma salonları, spor salonları, açık alanlara yönelik ayakkabılar olarak dört ayrı şekilde sınıflandırılmaktadır.

    

AYAKKABI TOPTANCILIĞI

Toptan ayakkabı satışı bir ayakkabı çiftini toptan şekilde alıp yani ucuza satın alıp yine düşük fiyatlara satmaya satmaya dayalıdır.Bir ayakkabının çifti 10 lira değerindeyken 5 tanesi 50 lira değil 40 lira edebilmektedir. Toptan ticaret, matematiksel hesaplara dayanmaz. Ayakkabı toptancılığı değişti ve gelişti. Bu değişime uyum sağlamak için en önemli etkenin de internet olduğunu söylersek yanılmış sayılmayız. İnternet ilk çıktığında tamamen kişisel kullanım içindi. 2017 yılı itibari ile ticaretin göbek taşlarından biri oldu. Neden? Çünkü ayakkabı ticareti de diğer bütün alanların yaptığı gibi iletişime ve haberleşmeye gereken önemi çokça vermeli. Bugün artık en küçük işletmeden en büyük işletmeye kadar tüm şirketler ve yatırım alanları internetin faydalarını kullanmaktadır. Kullanmayı tercih etmek bir tercih değil gerekliliktir. Çağın gelişimi internetle beraber olmaktadır, olacaktır.

Bir çift ayakkabıya sahipsiniz ve bunu satmak için bir başka insana ihtiyacınız var. Ve o başkasına ulaşmak ve onunla irtibat kurmak için de iletişim aracı gereklidir. Elinizde bir de on binlerce ayakkabı çifti olduğunu hayal edin. Bu miktarda ayakkabıy satabilmek için kesinlikle bir iletişim ve haberleşme ağı lazım. Elinizde ne kadar ayakkabı varsa o kadar fazla sayıda insana ulaşmak zorundasınız. İşte internet, ayakkabı toptancılığı sektöründe bu yeniliği ve avantajı sunmakta. Ayakkabıların özelliklerini, fotoğrafını, detaylarını internet ortamına sunduğunuzda, tek bir dakikada binlerce, bazen milyonlarca insana ulaşmış olacaksınız.

Artık herkesin her şeyden haberi olmalı. Yoksa satış mümkün değildir. Ayakkabı toptancıları, çağa ayak uydurarak kendi internet sitelerini açtı ve ellerine yeni ulaşmış ayakkabıların toptan fiyatlarını ve görsellerini paylaşmakta, böylece satış ihtimalini de satılacak kişi sayısını da arttırmaktadır.

Ayakkabı toptancılığı sektörü, teknoloji alanındaki gelişmeleri ve bilişim alanındaki değişimleri kendi alanına yönlendirmeyi bildi. Ayakta kalmak ve devam edebilmek için eski usul yöntemleri bırakmak ve yeniden başlamak zorundaydı zaten.         Çağa ayak uydurmayan firmalar kaybedecektir çünkü. Mesela bir örnek verelim. Eskiden fotoğraf makineleri dijital değildi. Dijitalin henüz yeni çıktığı zamanlarda, hem fotoğraf filmi, hem fotoğraf makinesi üreten Kodak, fotoğraf filmlerinden sağladığı yüksek kâr oranından vazgeçmek istemedi ve dijital fotoğraf makinelerine geçişi hızlandıracak bir atılım yapmadı. Diğer markaların ürettiği dijital fotoğraf makineleri yaygınlaştı ve artık kimse eski tip fotoğraf makinesi almamaya başladı. Bundan dolayı da iflas etti.

Peki ayakkabı toptancılığı neden önemli? Ayakkabı toptancılarının ayakkabı üreticilerine faydası nedir? Ayakkabı toptancıları, üreticilere önemli katkılarda bulunurlar. Ayakkabı toptancıları fabrikanın ürettiği ayakkabıları alarak perakendecilere ulaştırırken, onların daha fazla ayakkabı üretebilmelerinin de yolunu açmış olurlar. Bu aynı zamanda üretici firmanın finansal açıdan desteklenmesi anlamına da gelir. Böylece üretici, işletme riskinin büyük bölümünü ayakkabı toptancısına devrederek yükünü hafifletir. Toptan satıştaki tecrübelerini kullanıp bu sayede üreticinin esas işinden uzaklaşmasını da önlemiş olur.

AYAKKABI TOPTANCILARININ FAYDALARI

Ayakkabı toptancıları, perakendecilere de önemli katkılarda bulunurlar. Perakende ayakkabı satışı yapanlar toptan satış yapanlara kıyasla daha küçük miktarlarda ve daha sık olarak ayakkabı satın alırlar. Çünkü perakendecilikte ayakkabıyı sunma,sergileme depo yönetimininden daha önemlidir. Ayakkabı toptancıları depolama sorumluluğunu perakendecilerden alarak daha sık olarak rafların yenilenmesini sağlamış olurlar. Toptan ayakkabı satışı yapanlar perakende satış yapanlara kredili/vadeli alışveriş imkanı sunarak onlara finansal açıdan yardım etmiş olurlar. Özellikle raf devir hızı yüksek olan mallarda perakendeciler bu mallara hiç işletme sermayesi ayırmadan ödemenin vadesinden önce malın kârını da ekledikten sonra nakite dönüştürebilmektedir.

AYAKKABI TOPTANCILARININ ÜRETİCİLERE FAYDALARI

Ayakkabı toptancılarının üretim yapan firmalara faydaları nelerdir?

1.     Üreticiyi temsil ederler.

2.     Üreticinin depo yönetimi ve nakliye işlerini üstlenirler.

3.     Üreticiden toptan alım yaparak üretime teşvik ederler.

4.     Üreticinin risklerini azaltırlar.

5.     Üretici firmalar, perakende satış yapan mağazalar ve son tüketiciler arasında bilgi akışını sağlarlar.

6.     Ayakkabı toptancıları sayesinde üreticilerin doğrudan satış yapmalarına gerek kalmayacağı için birçok zahmetten de kurtulmuş olurlar.

 

AYAKKABI TOPTANCILARININ PERAKENDECİLERE FAYDALARI

 

Ayakkabı toptancıları perakendecilere ne yarar sağlarlar?

1.     Stok kontrolünde yardımcı etken olurlar.

2.     Planlamaya yardım ederler ve danışmanlık yaparlar.

3.     Perakendeciye indirim yapabilirler.

4.     Vadeli alışveriş seçeneği sunarak perakendeciye finansman açısından yardımcı olurlar.

5.     Depolama ve nakliye işlerini üstlenirler.

6.     Depolarında perakendecilere mal çeşitleri sunumu yapabilirler.

7.     Firmalar arası bilgi akışını sağlarlar

Toptan ayakkabı satıcıları bu maddelerde yazanlarla perakendecilerininin üzerinden de büyük bir yükü üzerlerinden almış olurlar.

Sizin de bir ayakkabı mağazanız varsa ve toptan ayakkabı satın almak istiyorsanız, satış sonrası güler yüzlü destek anlayışı ve internete özel ücretsiz kargo fırsatıyla Özseval'den alışveriş yaparak kazanmaya başlayabilirsiniz.